INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bartłomiej Sardi  

 
 
Biogram został opublikowany w 1994 r. w XXXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sardi Bartłomiej (1645–1719), poczmistrz generalny kor., sekretarz królewski. Pochodził z włoskiej rodziny szlacheckiej, wywodzącej się z Lukki, był synem Lorenza.

W młodości S. wyemigrował do Polski, prawdopodobnie jeszcze przed r. 1668, podobno bowiem służył Janowi Kazimierzowi. Zapewne szybko związał się z Sobieskimi i był nawet sekretarzem Marii Kazimiery. Już w lipcu 1676 był poczmistrzem generalnym ziem kor., wkrótce otrzymał tytuł sekretarza królewskiego. Na sejmie warszawskim 1677 r. uzyskał konstytucję potwierdzającą dotychczasowe przywileje poczty kor. S. żonaty był z córką generalnego poczmistrza dla Prus Królewskich, Kurlandii i Inflant Franciszka Gratty (zob.), wdową po Andrzeju Bajerze, pisarzu skarbu kor.; miał dzięki temu związki ze skarbem kor. i królewskim. Po śmierci Tytusa Liwiusza Burattiniego (Buratyniego) w r. 1682, zarządzał do r. 1684 mennicami: krakowską i bydgoską, najprawdopodobniej jako pełnomocnik wdowy po Burattinim. Po r. 1687, a być może jeszcze wcześniej, przestał sprawować urząd poczmistrza generalnego, pozostawiono mu jednak chyba zarząd poczty krakowskiej. Kiedy bowiem ponownie został S. poczmistrzem generalnym kor. w kwietniu 1693, po śmierci Tomasza Talentiego, tytułowano go poczmistrzem krakowskim. Urząd poczmistrza kor. sprawował zapewne aż do r. 1707, choć są informacje, że zrezygnował z niego już w r. 1699, aby zająć się działalnością handlową. Można sądzić, że S. służył Augustowi II, w r. 1700 uzyskał od niego jakoby przywilej na starostwo. W r. 1709 występował w Gdańsku w roli komisarza królewskiego. Utrzymywał jednocześnie ścisłe związki z Włochami. S. i jego dzieci używali tytułu hrabiowskiego, otrzymanego podobno od Marii Kazimiery (F. F. de Daugnon). Do śmierci królowej rodzina Sardich utrzymywała z nią ścisłe kontakty. Pod koniec życia S. osiadł w Gdańsku, gdzie jego syn Wawrzyniec był poczmistrzem ziem pruskich od r. 1713, po swoim wuju Pawle Gratcie (zob.). S. zmarł na apopleksję 21 IX 1719 w Gdańsku, został pochowany w kościele św. Dominika.

Z małżeństwa z Eufrozyną z domu Gratta, miał S. liczne potomstwo, które powróciło do Lukki: Eleonorę Marię, Giovanniego Filippa, jezuitę, wybitnego kaznodzieję we Włoszech, Margaritę Luizę, zakonnicę, Wawrzyńca (Lorenza Antonia, ur. 1686), który wyjechał do Włoch po r. 1724, Laurę Camillę i Giacoma Giuseppego; syn Federico Enrico zmarł w dzieciństwie.

 

Daugnon de F. F., Gli Italiani dal IX secolo al XVIII, Crema 1905–7 I 263–7; Hniłko A., Włosi w Polsce. Tytus Liwiusz Boratyni, Kr. 1922 s. 78; Jakubowski F., Franciszek i Paweł Grattowie – generalni poczmistrze Prus Królewskich, „Roczn. Gdań.” T. 17/18: 1958/9 s. 266; – Górski K., Inwentarz aktów sejmikowych Prus Królewskich, Tor. 1950; Sarnecki K., Pamiętniki z czasów Jana Sobieskiego, Wr. 1958; Vol. leg., V 470; – AGAD: Arch. Skarbu Kor. III 7 k. 551, Sigillata 15 k. 64; AP w Kr.: Rel. Castr. Crac. 103 s. 1359 i n.; B. Czart.: rkp. 179 k. 359, rkp. 1376 k. 598, rkp. 2190 (listy do Wawrzyńca Sardiego), 5940; B. Ossol.: rkp. 11574, 11593; B. PAN w Kr.: rkp. 1761a cz. 2 k. 186.

Adam Kaźmierczyk

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.